FOTOEPILACJA

W dzisiejszych czasach nie tylko moda na gładkie ciało, ale również dbałość o higienę powoduje, że coraz częściej, nie tylko latem ale również w zimie pod warstwą ubrań, włosy stają się niemile widziane. Problem niechcianego owłosienia dotyczy nie tylko kobiet, ale również mężczyzn.

Poprzednie metody depilacji (golenie, usuwanie mechaniczne, depilacja woskiem, po itp.) nie dają trwałych efektów. Różnią się nie tylko czasem po którym włosy zaatakują ponownie, ale również tym, czy osoba poddająca się zabiegowi nacierpi się bardziej czy mniej.

Obecnie jedyną metodą na pozbycie się niechcianego owłosienia jest depilacja laserowa (fotoepilacja). Zabieg fotodepilacji (IPL+ RF) polega na naświetlaniu mieszków włosowych ukierunkowaną wiązką promieni świetlnych (IPL) z równoczesnym łagodnym podgrzaniem naświetlanego fragmentu skóry właściwej przy pomocy fal radiowych (RF). W czasie naświetlania energia świetlna zamieniana jest w energię cieplną. Ciepło trafia do mieszka włoskowego, co powoduje jego przegrzanie, a w konsekwencji prowadzi do jego zniszczenia oraz zablokowania procesu formowania się nowego mieszka włosowego. W rezultacie w ciągu około dwóch tygodni od wykonania zabiegu włoski wypadają wraz z cebulkami.

Metoda ta polega na uszkodzeniu macierzy włosa (absorbcja energii przez melaninę – barwnik). Należy jednak dodać, że nie wszystkie włosy rosną równocześnie. Część z nich znajduje się w fazie wzrostu (anagen) i właśnie one reagują na światło lasera, pozostałe włosy są w fazie „uśpienia” (katagen, telogen), która ma różne okresy trwania (od 3 do 8 tygodni) – po tym okresie zaczyna się aktywny etap wzrostu nowego włosa. Z tego względu zabiegi muszą być powtarzane minimum 3-4 razy, aby usunąć prawie wszystkie włosy. W większości przypadków po czterech zabiegach następuje bardzo znacząca redukcja owłosienia (ok. 80% klientów potrzebuje między 4 a 6 zabiegów – zależnie od części ciała, rodzaju włosa, predyspozycji genetycznych, wieku itp.). Przy pierwszym zabiegu zostaje usunięte ok. 30% włosów.

PRZECIWWSKAZANIA

  •  Ok. 5 dni przed zabiegiem nie opalaj się na słońcu i w solariach
  •  Samoopalacze (przestać używać 1 tyg. przed)
  •  Stosowanie kremu Retinol, miejscowych maści z antybiotykiem
  •  Stosowanie leków światłouczulających (sulfonamidy, retinoidy , tetracykliny) (przerwa 2 tygodnie)
  •  Przyjmowanie ziół (dziurawiec, nagietek, bratek, skrzyp, herbatki ziołowe wyszczuplające 1 tyg przed zabiegiem)
  •  Łuszczyca i Liszaj płaski
  •  Przyjmowanie witaminy A i E (przestać używać 5 dni przed zabiegiem naświetlania)
  •  3 tyg przed zabiegiem nie stosować żadnych form depilacji
  •  3 dni przed zabiegiem ogol miejsca depilacji  (włoski powinny być lekko widoczne
  •  Peeling chemiczny (przestać stosować 1 tydzień przed zabiegiem)

fotoepilacja